America’s Smart TV
Instantly access millions of titles and hundreds of free channels.
Picture Perfection
Experience crystal-clear resolution and enhanced picture quality.
Powerful Connectivity
Stream faster, browse easier, and connect wirelessly.
Gaming Amplified
Great gaming that’s ready for next-gen consoles and PCs.
Features | Powerful, seamless streaming.
Enjoy boosted connectivity, HDR gaming and voice support in any room with the new D-Series.
- Smart TV
- WiFi 5 Dual-Band
- Full HD
- AMD FreeSync & VRR
- Full Array Backlight
- Bluetooth Capable
- VIZIO IQ Processor
- VIZIO Voice Remote
Additional information
| Weight | 5.8600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.00 × 21.20 × 12.90 in |
| Video Signal Standard | HDTV |
| RMS Output Power | 4 W |
| USB | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Weight with Stand (Approxim | 5.95 lb |
| Product Series | D |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Width with Stand | 21.22" |
| Backlight Technology | Full Array LED |
| Viewable Screen Size | 23.5" |
| Product Type | Smart LED-LCD TV |
| Internet Access | Yes |
| PC Streaming | Yes |
| HDMI | Yes |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Ethernet | Yes |
| Scan Format | 1080p |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Energy Star | Yes |
| Manufacturer Website Addres | |
| High Dynamic Range (HDR) Ty | HDR10 |
| Energy Consumption per Year | 56.1 kWh |
| Processor Type | IQ |
| Streaming Service | Netflix,Hulu,WatchFree+,Amazon Prime,Apple TV,HBO Max |
| Product Model | D24FM-K01 |
| Sound System | DTS Virtual:X |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height with Stand | 14.37" |
| Package Contents | <ul> <li>D-Series 24" Full HD Smart TV</li> <li>Remote Control</li> <li>2 x AAA Batterie</li> </ul> |
| Features | Chromecast,Media Player,FreeSync,V-Gaming Engine,Audio Return Channel (ARC) |
| Depth with Stand | 6.30" |
| Screen Size Class | 24" |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Manufacturer | VIZIO, Inc. |
| Environmentally Friendly | Yes |
| UPC | 0 |
| MPN | D24FM-K01 |
| Brand | VIZIO |




















Reviews
There are no reviews yet.