VisionTek PRO HXS 512 GB Solid State Drive – 2.5″ Internal – SATA (SATA/600)
Login to View Prices
30 in stock
The VisionTek PRO HXS Series 2.5″ 7mm SSD is designed to bring ultra-fast, reliable storage to PC users. With the shift from the hard disk drive to the solid state drive our PRO HXS Series SSDs are a drop-in replacement option for a hard disk drive (HDD). It delivers superior reliability, durability, power efficiency and performance – keeps your system working reliably in the toughest of conditions.
Conforming to the industry standard SATA connector specification, these SSDs integrate easily into existing storage infrastructures. The VisionTek PRO HXS Series SSDs provide high bandwidth and IOPS while efficiently managing write amplification. Employing SSD technology in a system enables faster boot times, quicker application load times, lower power consumption, and enhanced reliability.
FEATURES
- Silicon Motion SM2258HX controller
- SLC caching accelerates burst performance
- Global wear leveling evens program/erase counts to extend drive lifespan
- StaticDataRefresh technology ensures data integrity
- Intelligent garbage collection routines for advanced free space management
- TRIM command support (OS dependent)
- S.M.A.R.T. support
- LDPC hard and soft decode ECC
- DEVSLP support
- Field-upgradeable firmware
- SATA 3.1 Compliant SATA 6Gb/s – backwards compatible with SATA 3Gb/s and 1.5Gb/s
- ATA/ATAPI-8-ACS3 command set compliant
- Industry-standard 512-byte sector support
- Temperature sensor
- Native Command Queuing (NCQ) support with 32 command queue depth
- RoHS-compliant package
- 3D TLC NAND
- DRAM support
- Is power and energy-efficient to ensure maximum reliability
- Offers larger storage base capacity with maximum efficiency
- With a capacity of 512 GB, you have large storage space for all your documents and data
- The high-read speed of 560 MB/s maximizes system performance and saves time while you are doing complex tasks
- With the high-write speed of 520 MB/s, get a quick response when updating or transferring files
- Have data stored faster with SATA/600 interface that optimizes burst performance
- 2.5″ form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
Additional information
| Dimensions | 0.30 in |
|---|---|
| Drive Interface | SATA |
| Drive Type | Internal |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Wireless LAN | No |
| Product Type | Solid State Drive |
| Country of Origin | Mexico |
| Storage Capacity | 512 GB |
| Form Factor | 2.5" |
| Maximum Read Transfer Rate | 560 MB/s |
| Product Series | PRO HXS |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | VisionTek Products, LLC |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Maximum Write Transfer Rate | 520 MB/s |
| Environmentally Friendly | Yes |
| UPC | 784090039408 |
| MPN | 901297 |
| Brand | VisionTek |












Reviews
There are no reviews yet.