Vis-a-Vis Wet Erase Marker, Fine Bullet Tip, Black, Dozen
Login to View Prices
2594 in stock
SKU:
SAN16001A
Categories: Office, Writing & Correction Supplies
Handy pen is designed specifically for marking on acetate films, such as overhead projector transparencies and laminated boards. Formulated for intense heat, the fade-proof ink dries quickly, without bubbles or cracks. Durable fine-point tip aids in the production of highly detailed graphics and legible text. Bold, bright colors help your ideas stand out. Marks wipe away easily with a damp cloth. Odorless Vis-ŕ-Vis products are an ideal choice for use in classrooms and small offices.
Additional information
| Weight | 0.2710 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.10 × 3.00 × 1.20 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Marker Series | Vis-à-Vis |
| Global Product Type | Wet Erase Markers |
| Marker Ink Type | Wet Erase |
| Marker Grade | General Use |
| Compliance Standards | Conforms to ASTM D4236 Standards |
| Marker Tip Type | Bullet |
| Marker Tip Size (text) | Fine |
| Color Family | Black |
| Marker Color(s) | Black |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 071641160019 |
| MPN | 16001A |
| Brand | EXPO® |
Be the first to review “Vis-a-Vis Wet Erase Marker, Fine Bullet Tip, Black, Dozen” Cancel reply












Reviews
There are no reviews yet.