Virco Zuma 18″ Rocker – Navy Seat – Navy Back – Chrome Frame – 2 / Carton
Additional information
| Brand | Virco, Inc |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Chair/Seat Type | Rocking Chair |
| Seat Color | Navy |
| Maximum Seat Height | 17.63" |
| Back Color | Navy |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 30.6" |
| Width | 20" |
| Depth | 22.8" |
| Frame Color | Chrome |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Virco |
| Features | Glide |
| Manufacturer | Virco, Inc |
| Product Model | ZROCK18 |
| Product Name | Zuma 18" Rocker |
| Product Line | Zuma |
| Application/Usage | School |
| Manufacturer Part Number | ZROCK18BLU51CH |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Zuma Rocking Chair combines ergonomic support and durable construction with a playful style for a fun yet supportive chair. Rocking mechanism encourages healthy movement by providing a moderate range of back-and-forth motion. One-piece, polypropylene shell flexes to accommodate different body types. Cantilever, tubular, steel frame provides sturdy support for years to come. |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Limited Warranty | 12 Year |
Virco Zuma 18″ Rocker – Navy Seat – Navy Back – Chrome Frame – 2 / Carton
Additional information
| Brand | Virco, Inc |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Chair/Seat Type | Rocking Chair |
| Seat Color | Navy |
| Maximum Seat Height | 17.63" |
| Back Color | Navy |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 30.6" |
| Width | 20" |
| Depth | 22.8" |
| Frame Color | Chrome |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Virco |
| Features | Glide |
| Manufacturer | Virco, Inc |
| Product Model | ZROCK18 |
| Product Name | Zuma 18" Rocker |
| Product Line | Zuma |
| Application/Usage | School |
| Manufacturer Part Number | ZROCK18BLU51CH |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Zuma Rocking Chair combines ergonomic support and durable construction with a playful style for a fun yet supportive chair. Rocking mechanism encourages healthy movement by providing a moderate range of back-and-forth motion. One-piece, polypropylene shell flexes to accommodate different body types. Cantilever, tubular, steel frame provides sturdy support for years to come. |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Limited Warranty | 12 Year |
Virco Zuma 18″ Rocker – Navy Seat – Navy Back – Chrome Frame – 2 / Carton
Additional information
| Brand | Virco, Inc |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Chair/Seat Type | Rocking Chair |
| Seat Color | Navy |
| Maximum Seat Height | 17.63" |
| Back Color | Navy |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 30.6" |
| Width | 20" |
| Depth | 22.8" |
| Frame Color | Chrome |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Virco |
| Features | Glide |
| Manufacturer | Virco, Inc |
| Product Model | ZROCK18 |
| Product Name | Zuma 18" Rocker |
| Product Line | Zuma |
| Application/Usage | School |
| Manufacturer Part Number | ZROCK18BLU51CH |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Zuma Rocking Chair combines ergonomic support and durable construction with a playful style for a fun yet supportive chair. Rocking mechanism encourages healthy movement by providing a moderate range of back-and-forth motion. One-piece, polypropylene shell flexes to accommodate different body types. Cantilever, tubular, steel frame provides sturdy support for years to come. |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Limited Warranty | 12 Year |







