Virco Student Desk – Rectangle – 4 Legs – 24″ x 24″ x 30″ – Metal – Charcoal Black Box, Medium Oak Top
Additional information
| Brand | Virco, Inc |
|---|---|
| Product Type | Student Desk |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Table Top Width | 24" |
| Table Top Length | 24" |
| Number Of Legs | 4 |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Color/Finish | Charcoal Black |
| Minimum Height Adjustment | 22" |
| Maximum Height Adjustment | 30" |
| Top Color/Finish | Medium Oak |
| Height Adjustable | Yes |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 30" |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Product Series | 751 |
| Brand Name | Virco |
| Manufacturer | Virco, Inc |
| Product Name | Student Desk |
| Manufacturer Part Number | 7.51E+86 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Combine the essential student desk with storage convenience using these 751 Series Lift-Lid Desks. Lift lid features sturdy, steel hinges and dual-closing devices to create a quiet, reliable operation. Metal book box is topped with a high-pressure, laminate surface for smooth writing. Tubular steel frame provides stability year after year. Leg height adjusts between 23" to 31" to meet your students' needs. |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Limited Warranty | 10 Year |











