Virco Junior Executive 765 Student Desk – For – Table TopLaminated Rectangle Top – Adjustable Height – 22″ to 30″ Adjustment – 34″ Table Top Length x 20″ Table Top Width – 30″ Height – Assembly Required – Charcoal Black, Medium Oak – 1 Each
Additional information
| Brand | Virco, Inc |
|---|---|
| Product Type | Student Desk |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Table Top Width | 20" |
| Table Top Length | 2034-01-01T06:00:00.000Z |
| Color/Finish | Medium Oak |
| Minimum Height Adjustment | 22" |
| Maximum Height Adjustment | 30" |
| Top Color/Finish | Laminated |
| Height Adjustable | Yes |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Steel |
| Height | 30" |
| Brand Name | Virco |
| Features | Modesty Panel |
| Manufacturer | Virco, Inc |
| Product Model | 765 |
| Product Name | Junior Executive 765 Student Desk |
| Product Line | Junior Executive |
| Manufacturer Part Number | 7.65E+86 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | 765 Series Junior Executive Desk provides spacious, individual seating and storage. Open, side-mounted book compartment creates storage space to minimize desk clutter. Frame features a molded modesty panel to enhance privacy for a more efficient working space. Tubular steel frame produces durable stability year after year. Leg height adjusts between 22" to 30" to meet your students' needs. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 10 Year |












