Virco 9000 Series Classroom Stacking Chairs – Chrome Steel Frame – Four-legged Base – Blue – Plastic – 4 / Carton
Additional information
| Brand | Virco, Inc |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Legs | 4 |
| Base Material | Nylon |
| Chair/Seat Type | Stacking Chair |
| Maximum Seat Height | 18" |
| Base Shape | Four-legged |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 1950-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Frame Material | Steel |
| Height | 30.6" |
| Width | 18.6" |
| Depth | 21.5" |
| Frame Color | Chrome |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Product Series | 9000 |
| Brand Name | Virco |
| Features | Rolled Edge |
| Manufacturer | Virco, Inc |
| Product Name | 9000 Series Classroom Stacking Chairs |
| Manufacturer Part Number | 901851 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>These slotted-back plastic stack chairs are made with one-piece molded seat and back for a posture-enhancing form. The plastic shell also features three-slots for ventilation, rolled edges and reinforced areas at seat rivet points. Seat is 18" high. Slotted-back design features steel back support for the soft plastic. Welded steel frame includes identical front and rear legs joined to two brackets. The tubular steel back support is welded to the top of the brackets. 1-1/8" diameter, nylon swivel glides on the four-leg chrome base allow easy sliding. Chairs stack eight high.</p> |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |







