Virco 48KID72 Activity Table – For – Table TopLaminated Kidney-shaped Top – Adjustable Height – 22″ to 30″ Adjustment – 72″ Table Top Length x 48″ Table Top Width x 1.13″ Table Top Thickness – 30″ Height – Assembly Required – Charcoal Black, Medium Oak – 1 Each
Additional information
| Brand | Virco, Inc |
|---|---|
| Product Type | Student Table |
| Table Top Shape | Kidney-shaped |
| Edge Style | T-mold |
| Table Top Width | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Table Top Length | 1972-01-01T06:00:00.000Z |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Table Top Thickness | 1.13" |
| Color/Finish | Medium Oak |
| Top Material | Particleboard |
| Minimum Height Adjustment | 22" |
| Maximum Height Adjustment | 30" |
| Top Color/Finish | Laminated |
| Height Adjustable | Yes |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 30" |
| Certifications & Standards | <p>ANSI/BIFMA</p> |
| Product Series | 4000 |
| Brand Name | Virco |
| Features | Leveling Glide |
| Manufacturer | Virco, Inc |
| Product Model | 48KID72 |
| Product Name | 48KID72 Activity Table |
| Application/Usage | Training |
| Manufacturer Part Number | 48KID72E84 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Create a welcoming, fun space with this 4000 Series Activity Table. Kidney shape is perfect for activities and engaging students while adding a unique look to any space. Versatile table works in classrooms, dining areas and conference centers. Multiple tables (not included) with complementary designs can nest together for space-saving storage. Regroup into new patterns that reinforce the idea of creative thinking. Tubular steel legs and high-pressure, laminate surface provide strength and durability. Charcoal black frame with medium oak, laminate top adds a traditional appearance for a classic touch. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 10 Year |
| Weight (Approximate) | 103.80 lb |












