ViewSonic VP3256-4K 32 Inch Premium IPS 4K Ergonomic Monitor with Ultra-Thin Bezels, Color Accuracy, Pantone Validated, HDMI, DisplayPort and USB C for Professional Home and Office
Login to View Prices
Engineered to deliver unmatched color accuracy crucial for professional applications, the ViewSonic® VP3256-4K UHD monitor displays your work with the vivid and lifelike color it deserves. With a SuperClear® IPS panel for 100% sRGB and a sleek 3-sided frameless design, the VP3256-4K provides a near-seamless viewing experience. The VP3256-4K is equipped with USB-C for single cable connectivity to deliver video, audio, and 65W of power delivery. To ensure precise, uniform color, each of our monitors is factory calibrated to deliver an amazing Delta E <2, so you can be confident what you see on screen is what your customers will see, as well.
- PREMIUM MONITOR: 32 Inch 4K UHD (3840x2160p) IPS monitor with thin bezels, HDR10 and 60Hz refresh rate
- LESS CABLE CLUTTER: In addition to fast data, audio and video transfer, USB-C also provides quick 60W charging over a single cable
- ERGONOMIC STAND: Advanced ergonomics (tilt, swivel, pivot and height) for all-day comfort
- ENHANCED VIEWING COMFORT: Flicker-Free technology and Blue Light Filter for reduced eye fatigue
- EXCEPTIONAL COLOR ACCURACY: 100% sRGB, EBU, SMPTE-C, Rec. 709, and DICOM-SIM color spaces and Delta E
- PANTONE VALIDATED: This monitor has been certified as capable of reproducing Pantone Matching System colors
- NO IMAGE TEARING: Adaptive Sync technology enables smooth frame rates to aid you in battle
- FLEXIBLE CONNECTIVITY: The VP3256-4K supports laptops, PCs, Macs and more with USB-C, HDMI, USB and DisplayPort inputs
Additional information
| Weight | 33.7000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.60 × 28.10 × 16.70 in |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Dynamic Contrast Ratio | 20,000,000:1 |
| Weight with Stand (Approxim | 24.03 lb |
| Environmental Certification | China Environmental United Certification Center (CEC) |
| Number of USB Type-C Ports | 1.0 |
| Adjustable Stand Height | Yes |
| Number of Screens | 1 |
| USB | Yes |
| Operating Power Consumption | 125 W |
| Response Time Details | 5ms GTG (OD) |
| Color Gamut | 100% sRGB,100% Rec. 709,95% DCI-P3,91% NTSC,128% sRGB |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Height with Stand | 25.35" |
| Depth with Stand | 10.43" |
| Product Model | VP3256-4K |
| Width with Stand | 28.15" |
| Backlight Technology | LED |
| HDMI | Yes |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Mount Type | Wall Mountable |
| DisplayPort | Yes |
| Manufacturer Website Addres | |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Speakers | Yes |
| Tearing Prevention Technolo | Adaptive Sync |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Features | Anti-glare,3H Surface Hardness,3-sided Bezel Less,Super Clear Image Enhancement Technology |
| Horizontal Frequency | 15 kHz to 136 kHz |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Screen Size Class | 32" |
| Color | Black |
| Number of USB Type-B Ports | 1 |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Number of USB Type-B Upstre | 1 |
| Glass Hardness | 3H |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Viewable Screen Size | 31.5" |
| Product Type | LED Monitor |
| Number of Speakers | 2.0 |
| Brightness | 350 Nit |
| Number of USB Ports | 4 |
| Vertical Frequency | 24 Hz to 75 Hz |
| Response Time | 5 ms |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| HDCP Supported | Yes |
| Stand Adjustments | Height,Pivot,Swivel,Tilt |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Number of USB 3.2 Downstrea | 2 |
| Pixel Pitch | 7.2 mil |
| Color Family | Black |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Energy Star | Yes |
| Package Contents | <li>VP3256-4K</li> <li>Power Cable</li> <li>USB-C Cable</li> <li>HDMI cable</li> |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Line | ColorPro |
| Product Series | VP |
| USB Type-C | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| UPC | 0 |
| MPN | VP3256-4K |
| Brand | ViewSonic |

























Reviews
There are no reviews yet.