Viewsonic Va2759-Smh 27 Inch Ips 1080p Led Monitor with Hdmi and Vga Inputs
Login to View Prices
ViewSonic VA2759-SMH 27 Inch IPS 1080p LED Monitor with HDMI and VGA Inputs – VA2759-SMH – IPS 1080p LED Monitor with HDMI and VGA – 250 cd/m² – 27″
Additional information
| Brand | ViewSonic Corporation |
|---|---|
| Product Type | LED Monitor |
| Additional Warranty Informati | <p>3 year limited warranty.</p> |
| Number Of Screens | 1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Number Of Speakers | 2 |
| Speaker Output Power | 2 W |
| HDMI | Yes |
| Weight With Stand (Approximat | 9.92 lb |
| Backlight Technology | LED |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Operating Power Consumption | 25 W |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Dynamic Contrast Ratio | 50, 000, 000:1 |
| Native Contrast Ratio | 2001-01-01T06:01:00.000Z |
| VGA | Yes |
| Height With Stand | 17.48" |
| Width With Stand | 24.21" |
| Depth With Stand | 9.25" |
| Number Of HDMI Inputs | 1 |
| Number Of VGA Ports | 1 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Total Number Of HDMI Ports | 1 |
| Adjustable Stand Height | No |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync |
| Energy Star | Yes |
| Vertical Frequency | 50 Hz to 60 Hz |
| Screen Size Class | 27" |
| Glass Hardness | 3H |
| Country Of Origin | China |
| Assembly Required | No |
| Height | 14.1" |
| Width | 24.2" |
| Depth | 1.9" |
| Color | Black |
| Brightness | 250 Nit |
| Screen Mode | Full HD |
| Certifications & Standards | <li>cTUVus</li><li>FCC-B</li><li>ICES003</li><li>Energy Star 8.0</li><li>EPEAT Silver</li><li>CEC</li><li>NOM</li><li>Mexico Energy</li><li>CB</li><li>RoHS</li> |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Product Series | VA |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Brand Name | ViewSonic |
| Features | Pivot Display |
| Contrast Ratio | 50, 000, 000:1 |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Product Model | VA2759-smh |
| Product Name | VA2759-smh – 27" 1080p IPS Monitor with FreeSync, HDMI and VGA Inputs |
| Product Line | Value |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Manufacturer Part Number | VA2759-SMH |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | With flexible connectivity, wide-angle viewing, and amazing screen performance, the ViewSonic®, VA2759-smh delivers solid multimedia features and a sleek design at a great value. Featuring SuperClear IPS panel technology, the 27" VA2759-smh delivers stunning brightness and contrast at nearly any viewing angle. A minimalistic design, edge-to-edge screen, and frameless bezel make this an ideal monitor for nearly seamless multi-screen setups. Whether for working at the office, or enjoying entertainment at home, the VA2759-smh also features an HDMI port for flexible connectivity to PCs, laptops, gaming consoles, and other multimedia devices. Flicker-Free technology and a Blue Light Filter help to minimize eyestrain from extended viewing periods. In addition, a 3-year limited warranty, along with one of the industry's best pixel performance policies, makes the VA2759-smh a great overall value choice. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1034135230.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <li>VA2759-smh – 27" 1080p IPS Monitor with FreeSync, HDMI and VGA Inputs</li><li>1 x 3-pin Plug (IEC C13 / CEE22)</li><li>1 x HDMI Cable (v1.4, Male-Male)</li><li>1 x Quick Start Guide</li> |
| Response Time | 4 ms |
| Speakers | Yes |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 15.21 lb |















