Victory Light V-Light Tilt-arm Desk Lamp – 24″ Height – 10 W LED Bulb – Brushed Nickel – Tilted Arm, Adjustable Shade – Metal – Desk Mountable – Gray – for Desk, Indoor
Additional information
| Brand | Victory Light, Ltd |
|---|---|
| Product Type | Desk Lamp |
| Maximum Bulb/Tube Power | 10 W |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Metal |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Bulb/Tube Type | LED |
| Height | 24" |
| Brand Name | Victory Light |
| Features | Adjustable Shade |
| Manufacturer | Victory Light, Ltd |
| Product Name | V-Light Tilt-arm Desk Lamp |
| Mount Type | Desk Mountable |
| Application/Usage | Indoor |
| Finishing | Brushed Nickel |
| Manufacturer Part Number | VS687372BN |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The V-Light Full-spectrum Tilt-arm Desk Lamp features an attractive, brushed nickel finish that is easily incorporated into any decor. Lamp extends up to 24" in height. Tilt arm and shade are adjustable to put light where it needs to be. ETL listed lamp uses a replaceable, 10-watt LED bulb (included).</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>V-Light Tilt-arm Desk Lamp</li> <li>10-watt LED Bulb</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 6.90 lb |












