Victory Light Gooseneck Desk Lamp – 15″ Height – 1 x 10 W LED Bulb – Brushed Steel – Gooseneck, Surge Protection, Energy Saving, Adjustable Arm – Metal – Desk Mountable – Gray – for Desk
Additional information
| Brand | Victory Light, Ltd |
|---|---|
| Product Type | Desk Lamp |
| Number Of Bulbs/Tubes Included | 1 |
| Maximum Bulb/Tube Power | 10 W |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Metal |
| Switch Type | On/Off |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Bulb/Tube Type | LED |
| Height | 15" |
| Brand Name | Victory Light |
| Features | Adjustable Arm |
| Manufacturer | Victory Light, Ltd |
| Product Name | Gooseneck Desk Lamp |
| Mount Type | Desk Mountable |
| Power Consumption | 10 W |
| Application/Usage | Desk |
| Finishing | Brushed Steel |
| Manufacturer Part Number | VS20105BN |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This highly functional, all-metal, Gooseneck Desk Lamp includes the convenience of two base-mounted, grounded, 2.5 amp power outlets for powering and charging small personal devices. Three-prong power outlets include a surge protector for added safety. Lamp comes with a 10-watt, energy-saving, LED bulb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>Gooseneck Desk Lamp</li> <li>1 x 10-watt LED Bulb</li> <li>2 x Base-mounted, Grounded, 2.5 amp Power Outlets</li> </ul> |
| Weight (Approximate) | 5.40 lb |















