Victor 1310 Big Print&Trade Commercial Printing Calculator

Login to View Prices
Victor 1310 Big Print™ Commercial Printing Calculator – Thermal – 6 lps – Date, Clock, Independent Memory – 10 Digits – Dot Matrix – AC Supply Powered – 2.5″ x 7.8″ x 10″ – Multi – 1 Each
Additional information
| Brand | Victor Technology, LLC |
|---|---|
| Product Type | Printing Calculator |
| Display Screen Type | Dot Matrix |
| Operations/Functionality | <ul><li>Cost</li><li>Sell</li><li>Margin</li><li>Tax</li><li>Delta Percent</li><li>Percent of Change</li><li>Item Count</li><li>Grand Total</li><li>Rounding Selector</li><li>Decimal Place Selector</li><li>Percent</li><li>Change Sign</li></ul> |
| Number Of Printing Digits | 10 |
| Number Of Display Digits | 10 |
| Product Color | Multi |
| Country Of Origin | Malaysia |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2.5" |
| Width | 7.8" |
| Depth | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Buttons & Keys | <ul><li>Cost Key</li><li>Sell Key</li><li>Margin Key</li><li>2 x Tax Key</li><li>4 x Independent Memory Key</li><li>Backspace Key</li><li>Date/Non-Add Key</li><li>Percent Key</li><li>Change Sign Key</li></ul> |
| Brand Name | Victor |
| Calculator Features | Independent Memory |
| Manufacturer | Victor Technology, LLC |
| Product Name | 1310 Printing Calculator |
| Print Speed | 6 lps |
| Print Technology | Thermal |
| Manufacturer Part Number | 1310 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Thermal printing calculator delivers extra-large print that is 2.5 times standard print size when the LCD is set on 10-digit display. Calculator generates standard print size when switched to the 12-digit display. Two-color backlit display only switches from 10-digit to 12-digit. Digits turn red with negative numbers and green for positive numbers. Calculator prints 6.0 lines per second in both sizes. Functions include cost/sell/margin, two independent tax keys, item count, grand total, time/date and three-key independent memory. Calculator runs on AC power only. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1014546173.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Power Source | AC Supply |
| Weight (Approximate) | 1.75 lb |





