Verbatim Wireless Desktop 8-Button Deluxe Mouse – Blue LED – Wireless – Radio Frequency – Graphite – 1 Pack – USB – 1600 dpi – Scroll Wheel – 8 Button(s)
Additional information
| Brand | Verbatim America, LLC |
|---|---|
| Product Type | Mouse |
| Additional Warranty Informati | <p>1-Year Limited Warranty</p> |
| Battery Size Supported | AA |
| Battery Included | Yes |
| Number Of Total Buttons | 8 |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Product Color | Graphite |
| Movement Resolution (dpi) | 1600 |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | Verbatim |
| Pointing Device Connectivity | Wireless |
| Pointing Device Wireless Tech | Radio Frequency |
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Product Name | Wireless Desktop 8-Button Deluxe Mouse |
| Device Supported | Computer |
| Manufacturer Part Number | 98622 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Wireless Desktop 8-Button Deluxe Mouse takes navigation and computing efficiency to a new level. Multi-button functionality lets you navigate within and between applications with ease. Use Blue LED technology to navigate on virtually any surface – from glass tabletop to granite countertop. The 2.4GHz wireless performance provides lag-free cursor movement. The mouse connects to the computer via a nano receiver that is small enough to plug in and leave connected – great for computing on-the-go. When not in use, the receiver stores conveniently inside the battery compartment. You can click on the standard left/right button scroll wheel to scroll within web browser or documents without moving mouse. DPI Button controls mouse sensitivity (800, 1200, 1600). Back/forward buttons lets you easily navigate between pages in your browser. Button functionality on the contoured mouse also includes zoom for enlarging fine print and the Windows 8 Home button to launch applications quickly and easily.</p> |
| Movement Detection | Blue LED |
| Packaged Quantity | 1 |
| Platform Supported | PC |
| Package Contents | <ul> <li>Wireless Desktop 8-Button Deluxe Blue LED Mouse – Graphite</li> <li>Nano Receiver</li> <li>2 x AA Batteries</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
Verbatim Wireless Desktop 8-Button Deluxe Mouse – Blue LED/Optical – Wireless – Radio Frequency – Red – 1 Pack – USB 1.1 – 1600 dpi – Scroll Wheel – 8 Button(s)
Additional information
| Brand | Verbatim America, LLC |
|---|---|
| Product Type | Mouse |
| Additional Warranty Informati | <p>1-Year Limited Warranty</p> |
| Battery Size Supported | AA |
| Battery Included | Yes |
| Number Of Total Buttons | 8 |
| Pointing Device Host Interface | USB 1.1 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Product Color | Red |
| Movement Resolution (dpi) | 1600 |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | Verbatim |
| Pointing Device Connectivity | Wireless |
| Pointing Device Wireless Tech | Radio Frequency |
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Product Name | Wireless Desktop 8-Button Deluxe Mouse |
| Device Supported | Computer |
| Manufacturer Part Number | 99021 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Wireless Desktop 8-Button Deluxe Mouse takes navigation and computing efficiency to a new level. Multi-button functionality lets you navigate within and between applications with ease. Use Blue LED technology to navigate on virtually any surface – from glass tabletop to granite countertop. The 2.4GHz wireless performance provides lag-free cursor movement. The mouse connects to the computer via a nano receiver that is small enough to plug in and leave connected – great for computing on-the-go. When not in use, the receiver stores conveniently inside the battery compartment. You can click on the standard left/right button scroll wheel to scroll within web browser or documents without moving mouse. DPI Button controls mouse sensitivity (800, 1200, 1600). Back/forward buttons lets you easily navigate between pages in your browser. Button functionality on the contoured mouse also includes zoom for enlarging fine print and the Windows 8 Home button to launch applications quickly and easily.</p> |
| Movement Detection | Blue LED/Optical |
| Packaged Quantity | 1 |
| Platform Supported | PC |
| Package Contents | <ul> <li>Wireless Desktop 8-Button Deluxe Blue LED Mouse – Red</li> <li>Nano Receiver</li> <li>2 x AA Batteries</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
Verbatim Wireless Desktop 8-Button Deluxe Mouse – Blue LED/Optical – Wireless – Radio Frequency – Blue – 1 Pack – USB – 1600 dpi – Scroll Wheel – 8 Button(s)
Additional information
| Brand | Verbatim America, LLC |
|---|---|
| Product Type | Mouse |
| Additional Warranty Informati | <p>1-Year Limited Warranty</p> |
| Battery Size Supported | AA |
| Battery Included | Yes |
| Number Of Total Buttons | 8 |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Product Color | Blue |
| Movement Resolution (dpi) | 1600 |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 1.3" |
| Width | 3.6" |
| Depth | 2001-09-01T05:00:00.000Z |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | Verbatim |
| Pointing Device Connectivity | Wireless |
| Pointing Device Wireless Tech | Radio Frequency |
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Product Name | Wireless Desktop 8-Button Deluxe Mouse |
| Device Supported | Computer |
| Manufacturer Part Number | 99019 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Wireless Desktop 8-Button Deluxe Mouse takes navigation and computing efficiency to a new level. Multi-button functionality lets you navigate within and between applications with ease. Use Blue LED technology to navigate on virtually any surface – from glass tabletop to granite countertop. The 2.4GHz wireless performance provides lag-free cursor movement. The mouse connects to the computer via a nano receiver that is small enough to plug in and leave connected – great for computing on-the-go. When not in use, the receiver stores conveniently inside the battery compartment. You can click on the standard left/right button scroll wheel to scroll within web browser or documents without moving mouse. DPI Button controls mouse sensitivity (800, 1200, 1600). Back/forward buttons lets you easily navigate between pages in your browser. Button functionality on the contoured mouse also includes zoom for enlarging fine print and the Windows 8 Home button to launch applications quickly and easily.</p> |
| Movement Detection | Blue LED/Optical |
| Packaged Quantity | 1 |
| Platform Supported | PC |
| Package Contents | <ul> <li>Wireless Desktop 8-Button Deluxe Blue LED Mouse – Blue</li> <li>Nano Receiver</li> <li>2 x AA Batteries</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
Wireless Desktop 8-Button Deluxe Mouse takes navigation and computing efficiency to a new level. Multi-button functionality lets you navigate within and between applications with ease. Use Blue LED technology to navigate on virtually any surface – from glass tabletop to granite countertop. The 2.4GHz wireless performance provides lag-free cursor movement. The mouse connects to the computer via a nano receiver that is small enough to plug in and leave connected – great for computing on-the-go. When not in use, the receiver stores conveniently inside the battery compartment. You can click on the standard left/right button scroll wheel to scroll within web browser or documents without moving mouse. DPI Button controls mouse sensitivity (800, 1200, 1600). Back/forward buttons lets you easily navigate between pages in your browser. Button functionality on the contoured mouse also includes zoom for enlarging fine print and the Windows 8 Home button to launch applications quickly and easily.
- Blue LED technology may not work on some glass or mirrored surfaces.
- Ergonomic design – Contoured shape with easy-grip surface makes computing comfortable for hours.
- Wireless – 2.4GHz wireless reliability and performance via Nano Receiver small enough to plug in and leave connected. For added convenience, receiver may also be stored inside mouse.
- Blue LED Technology – Navigate with precision and control on virtually any surface, including glass, granite countertops, hardwood floors, carpeting and more! *
- Zoom feature – easily enlarge fine print or view details within web browser and documents without moving your hand from the mouse
- Windows 8 Home button – enhances Windows 8 experience – launch applications quickly and easily
- Back/Forward Buttons – easily navigate between pages in your browser
- DPI Button – controls mouse sensitivity
- Scroll wheel – easily scroll within web browser or documents – no need to move mouse
Additional information
| Weight | 1.0921 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.20 × 5.50 × 3.00 in |
| Pointing Device Host Interf | USB |
| Battery Included | Yes |
| Number of Total Buttons | 8 |
| Movement Detection | Blue LED |
| Product Color | Graphite |
| Package Contents | <ul> <li>Wireless Desktop 8-Button Deluxe Blue LED Mouse – Graphite</li> <li>Nano Receiver</li> <li>2 x AA Batteries</li> </ul> |
| Additional Warranty Informa | <p>1-year limited warranty</p> |
| Battery Size Supported | AA |
| Assembly Required | No |
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Manufacturer Website Addres | |
| Device Supported | Computer |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Movement Resolution (dpi) | 1600 |
| Pointing Device Wireless Te | Radio Frequency |
| Platform Supported | PC |
| Pointing Device Connectivit | Wireless |
| Product Type | Mouse |
| Packaged Quantity | 1 |
| Country of Origin | China |
| UPC | 974575367205 |
| MPN | 98622 |
| Brand | Verbatim |
























Reviews
There are no reviews yet.