Verbatim Vi560 256 Gb Solid State Drive – M2 2280 Internal – Sata (Sata600)
Login to View Prices
Verbatim Vi560 256 GB Solid State Drive – M.2 2280 Internal – SATA (SATA/600) – Notebook, Desktop PC Device Supported – 110 TB TBW – 560 MB/s Maximum Read Transfer Rate – 3 Year Warranty – 1 Pack
Additional information
| Brand | Verbatim America, LLC |
|---|---|
| Product Type | Solid State Drive |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Wireless LAN | No |
| Maximum Read Transfer Rate | 560 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 460 MB/s |
| Operating Power Consumption | 1.45 W |
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | 0600-01-01T05:50:36.000Z |
| Random 4KB Read | 102400IOPS |
| Random 4KB Write | 80000IOPS |
| Endurance (TBW) | 110 TB |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 0.1" |
| Width | 0.9" |
| Product Series | Vi560 |
| Brand Name | Verbatim |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Length | 3.2" |
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Product Name | 256GB Vi560 SATA III M.2 2280 Internal SSD |
| Device Supported | Desktop PC |
| Storage Capacity | 256 GB |
| Manufacturer Part Number | 70026 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Vi560 SATA III M.2 2280 Internal SSD is an ideal choice for transforming the performance of any hard drive-based laptop or PC. The small M.2 2280 form factor saves space without sacrificing performance, even with limited chassis or motherboard space. Featuring the SATA III interface, the Vi560 Internal SSD boasts transfer speeds of up to 560MB per second read and up to 520MB per second write. With transfer speeds far superior to mechanical hard drives, get ready to experience decreased system boot time, more efficient multitasking and faster system responsiveness. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1062605157.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | 3 Year |
Verbatim Vi560 256 Gb Solid State Drive – M2 2280 Internal – Sata (Sata600)
Login to View Prices
Verbatim Vi560 256 GB Solid State Drive – M.2 2280 Internal – SATA (SATA/600) – Notebook, Desktop PC Device Supported – 110 TB TBW – 560 MB/s Maximum Read Transfer Rate – 3 Year Warranty – 1 Pack
Additional information
| Brand | Verbatim America, LLC |
|---|---|
| Product Type | Solid State Drive |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Wireless LAN | No |
| Maximum Read Transfer Rate | 560 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 460 MB/s |
| Operating Power Consumption | 1.45 W |
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | 0600-01-01T05:50:36.000Z |
| Random 4KB Read | 102400IOPS |
| Random 4KB Write | 80000IOPS |
| Endurance (TBW) | 110 TB |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 0.1" |
| Width | 0.9" |
| Product Series | Vi560 |
| Brand Name | Verbatim |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Length | 3.2" |
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Product Name | 256GB Vi560 SATA III M.2 2280 Internal SSD |
| Device Supported | Desktop PC |
| Storage Capacity | 256 GB |
| Manufacturer Part Number | 70026 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Vi560 SATA III M.2 2280 Internal SSD is an ideal choice for transforming the performance of any hard drive-based laptop or PC. The small M.2 2280 form factor saves space without sacrificing performance, even with limited chassis or motherboard space. Featuring the SATA III interface, the Vi560 Internal SSD boasts transfer speeds of up to 560MB per second read and up to 520MB per second write. With transfer speeds far superior to mechanical hard drives, get ready to experience decreased system boot time, more efficient multitasking and faster system responsiveness. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1062605157.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | 3 Year |





