Verbatim Vi3000 256 Gb Solid State Drive – M2 2280 Internal – Pci Express Nvme (Pci Express Nvme 30 X4)
Login to View Prices
Verbatim Vi3000 256 GB Solid State Drive – M.2 2280 Internal – PCI Express NVMe (PCI Express NVMe 3.0 x4) – Notebook, Desktop PC Device Supported – 150 TB TBW – 3000 MB/s Maximum Read Transfer Rate – 5 Year Warranty
Additional information
| Brand | Verbatim America, LLC |
|---|---|
| Product Type | Solid State Drive |
| Environmental Certification | WEEE |
| Wireless LAN | No |
| Maximum Read Transfer Rate | 3000 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 2900 MB/s |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 3.0 x4 |
| Random 4KB Read | 150000IOPS |
| Random 4KB Write | 240000IOPS |
| Endurance (TBW) | 150 TB |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 0.1" |
| Width | 0.9" |
| Depth | 3.2" |
| Brand Name | Verbatim |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Product Model | Vi3000 |
| Product Name | 256GB Vi3000 PCIe NVMe M.2 2280 Internal SSD |
| Device Supported | Desktop PC |
| Storage Capacity | 256 GB |
| Manufacturer Part Number | 70871 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Internal solid-state drive is designed for users who demand the ultimate in speed and performance. Thanks to the PCIe NVMe Gen 3.0 x4 interface, you can enjoy blazing fast, data-transfer speeds up to six times faster than SATA-based SSDs. Transfer multiple or large files with ease with read speeds up to 3000MB per second and write speeds up to 2900MB per second using ATTO benchmark. The small M.2 2280 form factor saves space without sacrificing performance, even with limited chassis or motherboard space. Transform the performance of your desktop or laptop and enjoy decreased system boot time, more efficient multi-tasking, and faster system responsiveness. Vi3000 PCIe NVMe M.2 2280 Internal SSD is quick and easy to install. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1065579223.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Limited Warranty | 5 Year |
Verbatim Vi3000 256 Gb Solid State Drive – M2 2280 Internal – Pci Express Nvme (Pci Express Nvme 30 X4)
Login to View Prices
Verbatim Vi3000 256 GB Solid State Drive – M.2 2280 Internal – PCI Express NVMe (PCI Express NVMe 3.0 x4) – Notebook, Desktop PC Device Supported – 150 TB TBW – 3000 MB/s Maximum Read Transfer Rate – 5 Year Warranty
Additional information
| Brand | Verbatim America, LLC |
|---|---|
| Product Type | Solid State Drive |
| Environmental Certification | WEEE |
| Wireless LAN | No |
| Maximum Read Transfer Rate | 3000 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 2900 MB/s |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 3.0 x4 |
| Random 4KB Read | 150000IOPS |
| Random 4KB Write | 240000IOPS |
| Endurance (TBW) | 150 TB |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 0.1" |
| Width | 0.9" |
| Depth | 3.2" |
| Brand Name | Verbatim |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Product Model | Vi3000 |
| Product Name | 256GB Vi3000 PCIe NVMe M.2 2280 Internal SSD |
| Device Supported | Desktop PC |
| Storage Capacity | 256 GB |
| Manufacturer Part Number | 70871 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Internal solid-state drive is designed for users who demand the ultimate in speed and performance. Thanks to the PCIe NVMe Gen 3.0 x4 interface, you can enjoy blazing fast, data-transfer speeds up to six times faster than SATA-based SSDs. Transfer multiple or large files with ease with read speeds up to 3000MB per second and write speeds up to 2900MB per second using ATTO benchmark. The small M.2 2280 form factor saves space without sacrificing performance, even with limited chassis or motherboard space. Transform the performance of your desktop or laptop and enjoy decreased system boot time, more efficient multi-tasking, and faster system responsiveness. Vi3000 PCIe NVMe M.2 2280 Internal SSD is quick and easy to install. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1065579223.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Limited Warranty | 5 Year |











