Verbatim USB-C Pocket Card Reader – microSD, microSDHC, microSDXC, SD, SDHC, SDXC, MultiMediaCard (MMC) – USB Type CExternal – 1 Pack
Additional information
| Brand | Verbatim America, LLC |
|---|---|
| Product Type | Flash Reader |
| Additional Warranty Informati | <p>One Year Limited Warranty</p> |
| Memory Card Supported | MultiMediaCard (MMC) |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 0.6" |
| Width | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 1.3" |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | Verbatim |
| Form Factor | External |
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Product Name | USB-C Pocket Card Reader |
| Manufacturer Part Number | 99236 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Transfer files from your memory cards faster than ever before with the USB-C Pocket Card Reader. This multifunctional reader supports both SD and microSD memory card formats, along with both UHS-I and UHS-II cards, with no adapter required. Pocket Card Reader offers plug-and-play functionality with both Windows and Mac operating systems via a built-in USB-C connector so you don't have to worry about any additional cables. This pocket card reader is small and compact so it's ideal for on-the-go use. Perfect for use with your USB-C laptop or computer, the USB-C Pocket Card Reader is a great choice for professionals and photography enthusiasts alike.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Host Interface | USB Type C |
| Weight (Approximate) | 0.80 oz |

