Verbatim Stereo Headset with Microphone – Stereo – Mini-phone (3.5mm) – Wired – 32 Ohm – 20 Hz – 20 kHz – Over-the-head – Binaural – Circumaural – 5.74 ft Cable – Omni-directional Microphone
Additional information
| Brand | Verbatim America, LLC |
|---|---|
| Product Type | Headset |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 1.57" |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Microphone Design | Boom |
| Integrated Microphone | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Connectivity Technology | Wired |
| Brand Name | Verbatim |
| Features | Ergonomic Design |
| Form Factor | Circumaural |
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Product Name | Stereo Headset with Microphone |
| Impedance | 32 Ohm |
| Manufacturer Part Number | 70721 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Stereo Headset with microphone combines superior sound quality, lasting comfort and versatile functionality that make it perfect for plug-and-play use in a variety of applications. Headset's ergonomic design features an adjustable headband with soft foam covers on the ear pads for long-lasting comfort. Rotatable microphone is easy to position for optimal speaking quality and then swings up and out of the way when not in use. Headset is universally compatible with 3.5mm audio jack. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1066826535.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Microphone Technology | Omni-directional |
| Sound Mode | Stereo |
| Sound Pressure Level | 110 dB |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Additional Information | <b>Operating System:</b><br /> <ul> <li>Windows XP</li> <li>Windows Vista</li> <li>Windows 7 and higher</li> <li>Mac OS X 10.4 and higher</li> <li>Chrome OS</li> </ul> |
| Cable Length | 5.74 ft |
Verbatim Stereo Headset with Microphone – Stereo – Mini-phone (3.5mm) – Wired – 32 Ohm – 20 Hz – 20 kHz – Over-the-head – Binaural – Circumaural – 5.74 ft Cable – Omni-directional Microphone
Additional information
| Brand | Verbatim America, LLC |
|---|---|
| Product Type | Headset |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 1.57" |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Microphone Design | Boom |
| Integrated Microphone | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Connectivity Technology | Wired |
| Brand Name | Verbatim |
| Features | Ergonomic Design |
| Form Factor | Circumaural |
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Product Name | Stereo Headset with Microphone |
| Impedance | 32 Ohm |
| Manufacturer Part Number | 70721 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Stereo Headset with microphone combines superior sound quality, lasting comfort and versatile functionality that make it perfect for plug-and-play use in a variety of applications. Headset's ergonomic design features an adjustable headband with soft foam covers on the ear pads for long-lasting comfort. Rotatable microphone is easy to position for optimal speaking quality and then swings up and out of the way when not in use. Headset is universally compatible with 3.5mm audio jack. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1066826535.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Microphone Technology | Omni-directional |
| Sound Mode | Stereo |
| Sound Pressure Level | 110 dB |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Additional Information | <b>Operating System:</b><br /> <ul> <li>Windows XP</li> <li>Windows Vista</li> <li>Windows 7 and higher</li> <li>Mac OS X 10.4 and higher</li> <li>Chrome OS</li> </ul> |
| Cable Length | 5.74 ft |











