Kensington USB-C Hi-Fi Headphones with Mic – Stereo – USB Type C – Wired – Over-the-head – Binaural – Ear-cup – 6 ft Cable – Noise Cancelling Microphone – Noise Canceling – Black
Additional information
| Weight | 0.3500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.22 × 7.87 × 2.76 in |
| Attribute23Name | 1 |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Microphone Design | Boom |
| Attribute20Name | |
| Attribute1Name | Headset |
| Recycled | Attribute9Value |
| Attribute22Name | Noise Cancelling |
| Attribute24Name | Stereo |
| Attribute11Name | Black |
| Assembly Required | Attribute10Value |
| Country of Origin | Attribute8Value |
| Attribute15Name | <p>USB-C Devices</p> |
| Attribute14Name | Padded Headband |
| Marketing Information | <p>Designed with sound clarity and device compatibility in mind, the USB-C Hi-Fi Headphones with Mic are a high-quality combo that is perfect for e-learning, working from home, educational and office environments and more. Maximum output of 94 decibels is for safe listening and protects ears from hearing loss associated with excessive volume. Noise-canceling microphone uses passive-resistance technology to filter out ambient noise for optimum speech clarity. Powerful, 40mm drivers enable a wider dynamic range to deliver crystal-clear audio. Designed to fit heads of all ages, the adjustable headband is padded. Flexible, boom-style microphone can be rotated up to 270 degrees. Foam ear pads are wrapped in a soft leatherette cover to provide hours of comfortable use. Headphones are compatible with all USB-C devices running Windows, macOS, iPadOS, Android and Chrome OS.</p> |
| Attribute16Name | Ear-cup |
| Attribute12Name | Wired |
| Noise Canceling | Attribute7Value |
| Manufacturer Part Number | 97457 |
| Product Name | Attribute18Value |
| Attribute26Name | USB Type C |
| Attribute25Name | 1 Year |
| Attribute27Name | 6 ft |
| Attribute13Name | Kensington |
| Attribute17Name | ACCO Brands Corporation |
| Attribute2Name | Over-the-head |
| Attribute3Name | Binaural |
| Ear Cushion Material | Foam |
| UPC | #N/A |
| MPN | 97457 |
| Brand | ACCO Brands Corporation |
Kensington USB-C Hi-Fi Headphones with Mic – Stereo – USB Type C – Wired – Over-the-head – Binaural – Ear-cup – 6 ft Cable – Noise Cancelling Microphone – Noise Canceling – Black
Additional information
| Brand | ACCO Brands Corporation |
|---|---|
| Product Type | Headset |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 1.57" |
| Microphone Design | Boom |
| Ear Cushion Material | Foam |
| Noise Canceling | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Color | Black |
| Connectivity Technology | Wired |
| Brand Name | Kensington |
| Features | Padded Headband |
| Compatibility | <p>USB-C Devices</p> |
| Form Factor | Ear-cup |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Product Name | USB-C Hi-Fi Headphones with Mic |
| Manufacturer Part Number | 97457 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Designed with sound clarity and device compatibility in mind, the USB-C Hi-Fi Headphones with Mic are a high-quality combo that is perfect for e-learning, working from home, educational and office environments and more. Maximum output of 94 decibels is for safe listening and protects ears from hearing loss associated with excessive volume. Noise-canceling microphone uses passive-resistance technology to filter out ambient noise for optimum speech clarity. Powerful, 40mm drivers enable a wider dynamic range to deliver crystal-clear audio. Designed to fit heads of all ages, the adjustable headband is padded. Flexible, boom-style microphone can be rotated up to 270 degrees. Foam ear pads are wrapped in a soft leatherette cover to provide hours of comfortable use. Headphones are compatible with all USB-C devices running Windows, macOS, iPadOS, Android and Chrome OS.</p> |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Packaged Quantity | 1 |
| Sound Mode | Stereo |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Host Interface | USB Type C |
| Cable Length | 6 ft |
Kensington USB-C Hi-Fi Headphones with Mic – Stereo – USB Type C – Wired – Over-the-head – Binaural – Ear-cup – 6 ft Cable – Noise Cancelling Microphone – Noise Canceling – Black
Additional information
| Brand | ACCO Brands Corporation |
|---|---|
| Product Type | Headset |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 1.57" |
| Microphone Design | Boom |
| Ear Cushion Material | Foam |
| Noise Canceling | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Color | Black |
| Connectivity Technology | Wired |
| Brand Name | Kensington |
| Features | Padded Headband |
| Compatibility | <p>USB-C Devices</p> |
| Form Factor | Ear-cup |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Product Name | USB-C Hi-Fi Headphones with Mic |
| Manufacturer Part Number | 97457 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Designed with sound clarity and device compatibility in mind, the USB-C Hi-Fi Headphones with Mic are a high-quality combo that is perfect for e-learning, working from home, educational and office environments and more. Maximum output of 94 decibels is for safe listening and protects ears from hearing loss associated with excessive volume. Noise-canceling microphone uses passive-resistance technology to filter out ambient noise for optimum speech clarity. Powerful, 40mm drivers enable a wider dynamic range to deliver crystal-clear audio. Designed to fit heads of all ages, the adjustable headband is padded. Flexible, boom-style microphone can be rotated up to 270 degrees. Foam ear pads are wrapped in a soft leatherette cover to provide hours of comfortable use. Headphones are compatible with all USB-C devices running Windows, macOS, iPadOS, Android and Chrome OS.</p> |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Packaged Quantity | 1 |
| Sound Mode | Stereo |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Host Interface | USB Type C |
| Cable Length | 6 ft |


























Reviews
There are no reviews yet.