Verbatim 8GB Premium SDHC Memory Card, UHS-I Class 10
Login to View Prices
Photography enthusiasts looking for quality performance at a great value will find it with Verbatim’s Premium SDHC Memory Cards. Shoot events in full 1080p HD video or burst photography using your point-and-shoot or mid-range camera. The UHS-I interface with U1 speed ratings ensures you’ll never miss a moment of the school play, weekend soccer match or school basketball game. Read speeds up to 70MB/s let you download and upload files to your computer faster, so you can get back to life’s more important tasks. Make sure your sentimental moments don’t easily disappear – these cards are water resistant, shock proof and temperature proof. Backed by a Limited Lifetime Warranty, Verbatim creates technology you can trust.
- Limited Lifetime Warranty
- Up to 70MB/s read speed
- Water resistant, shock proof and temperature proof
- UHS-I Interface, U1 speed rated
- V10 video speed class – supports Full HD (1080p) recording
Additional information
| Weight | 0.1600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.30 in |
| Wireless LAN | No |
| Product Line | Premium |
| Length | 0.9" |
| Thickness | 90 mil |
| Speed Class Rating | Class 10/UHS-I (U1) |
| Maximum Read Speed | 30 MB/s |
| Storage Capacity | 8 GB |
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Manufacturer Website Addres | |
| Product Type | SDHC |
| TAA Compliant | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | Lifetime |
| UPC | 0 |
| MPN | 96318 |
| Brand | Verbatim |













Reviews
There are no reviews yet.