SanDisk Ultra 64 GB Class 10/UHS-I (U1) microSDXC – 1 Pack
Login to View Prices
SanDisk Ultra 64 GB Class 10/UHS-I (U1) microSDXC – 1 Pack – 120 MB/s Read
- The microSDXC memory card features write speed of around 60 MB/s that is sufficient for recording high-definition videos to your mobile phone, tablet, or other smart devices
- Now you will never omit a memory with the 64 GB card that holds dozens of precious photographs and a massive number of media files
- The Class 10/UHS-I (U1) delivers high-speed performance for data transfer to and from PC
Additional information
| Dimensions | 0.40 in |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Product Line | Ultra |
| Speed Class Rating | Class 10/UHS-I (U1) |
| Maximum Read Speed | 120 MB/s |
| Length | 0.6" |
| Product Type | microSDXC |
| Thickness | 39.4 mil |
| Storage Capacity | 64 GB |
| Packaged Quantity | 1 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer Website Addres | |
| UPC | 0 |
| MPN | SDSQUA4-064G-AN6IA |
| Brand | SanDisk |












Reviews
There are no reviews yet.