Verbatim 64GB Store ‘n’ Go V3 Max USB 3.0 Flash Drive – Blue
Login to View Prices
10 in stock
SKU:
IMSRG8796
Categories: Flash Drives, Storage Drives
The all new Store ‘n’ Go V3 MAX USB Drive offers the ultimate in speed. With transfer speeds up to 300MB/sec, moving music or video libraries is a walk in the park! The dual-channel USB 3.0 interface offers faster data transfer speeds versus single-channel USB 3.0; making it easy to transfer multiple files at once or larger files without error. The retractable design keeps the connector and data protected without the worry of losing a cap.
- Works with Windows operating systems only.
- Password protection software available for download
- Limited Lifetime Warranty
- Premium blue metallic finish housing
- Based on theoretical USB 2.0 interface speed of 480Mbps and theoretical USB 3.0 interface speed of 5Gbps.
- Up to 20X faster read and 10X faster write speed vs. standard Verbatim USB 2.0 flash drives
- Up to 300MB/sec transfer speed
- For optimal performance the drive must be connected to a USB 3.0 host controller
- High Performance USB 3.0 Drive
Additional information
| Weight | 0.3500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.80 × 0.40 in |
| Wireless LAN | No |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Length | 2.3" |
| Product Line | Store 'n' Go V3 MAX |
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Manufacturer Website Addres | |
| Product Color | Black,Blue |
| Color Family | Multicolor |
| Storage Capacity | 64 GB |
| Product Type | Flash Drive |
| Host Interface | USB 3.0 |
| Country of Origin | Taiwan |
| Limited Warranty | Lifetime |
| UPC | 997853149416 |
| MPN | 49807 |
| Brand | Verbatim |
Be the first to review “Verbatim 64GB Store ‘n’ Go V3 Max USB 3.0 Flash Drive – Blue” Cancel reply

















Reviews
There are no reviews yet.