Verbatim 32gb Premium Sdhc Memory Card Uhs-I Class 10
Login to View Prices
Verbatim 32GB Premium SDHC Memory Card, UHS-I Class 10 – Class 10 – 1 Card/1 Pack
Additional information
| Brand | Verbatim America, LLC |
|---|---|
| Product Type | SDHC |
| Additional Warranty Informati | <p>Limited Lifetime Warranty</p> |
| Maximum Read Speed | 45 MB/s |
| Number Of Memory Cards | 1 |
| Wireless LAN | No |
| Speed Class Rating | Class 10/UHS-I (U1) |
| TAA Compliant | Yes |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Width | 1.3" |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Brand Name | Verbatim |
| Features | Write Protection Switch |
| Form Factor | SDHC |
| Length | 0.9" |
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Product Name | Premium SDHC Memory Card |
| Product Line | Premium |
| Storage Capacity | 32 GB |
| Manufacturer Part Number | 96871 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Premium SDHC Card offers optimal performance for your SDHC digital camera or other SDHC slot-equipped device. Card features the industry's highest performance rating (Speed Class 6 rated), and minimum write speed of (60X) 9MB per second and read speed of (133X) 20MB per second. SDHC card delivers superior video capture/playback characteristics and fast photo upload/downloads to/from your PC. Card requires a SDHC host device. Write Protect Switch prevents accidental data deletion. SDHC card is fully compliant with all applicable SDHC standards.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Thickness | 90 mil |
| Weight (Approximate) | 0.16 oz |











