Value Line Stainless Steel Shears Value Pack, 8″ Long, 3.5″ Cut Length, Crane-Style Black Handle, 3/Pack
Login to View Prices
Westcott has provided the world with innovative and well designed products for over a century… at affordable prices, without sacrificing quality. A great value, these all-purpose scissors feature lightweight, rust-resistant stainless steel blades. Equipped with comfortable plastic handles. Suitable for light duty use in the home or office.
Additional information
| Weight | 0.3740 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.80 × 4.25 × 1.00 in |
| Left/Right Hand Use | Left/Right |
| Scissors Handle Type | Crane-Style |
| Special Features | Value Pack—Stock up and save! Three scissors per pack. |
| Adhesive-Resistant Blades | No |
| Scissors Cut Length | 3.5" |
| Global Product Type | All Purpose Scissors & Shears |
| Overall Length | 8" |
| Cutting Tool Style | General Purpose |
| Scissor Tip Type | Pointed |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Handle Color | Black |
| Handle Material(s) | Plastic |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Color Family | Black |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 073577134027 |
| MPN | 13402 |
| Brand | Westcott® |













Reviews
There are no reviews yet.