Valay Universal TAD Roll Towels, 1-Ply, 8 x 600 ft, White, 6 Rolls/Carton
Login to View Prices
Combines high performance and value, making them the perfect choice for commercial, food service, and industrial market segments. May be used for hand drying, sanitizing or general-purpose cleaning. For use with universal 8 roll towel dispensers. The perfect balance of strength, softness and performance. Look no further for premium quality and highly absorbent towels.
Additional information
| Weight | 14.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.00 × 16.00 × 8.13 in |
| Material(s) | TAD Paper |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Scent | Unscented |
| Towel/Wipe Type | Hardwound Roll TAD Towel |
| For Use With | 8" Roll Towel Dispensers |
| Roll Length | 600 ft |
| Ship Class Code | C |
| Product Packaging | Roll |
| Application | Hand Washing |
| Core Size | 2" |
| Number of Plies | 1 |
| Width | 8" |
| Global Product Type | Hardwound Paper Towel Rolls |
| Diameter | 8" |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 054867001670 |
| MPN | VT9158 |
| Brand | Morcon Tissue |











Reviews
There are no reviews yet.