V7 DM1HDS Clamp Mount for Monitor – Height Adjustable – 1 Display(s) Supported – 17″ to 49″ Screen Support – 33.07 lb Load Capacity – 100 x 100, 75 x 75 – VESA Mount Compatible
- Heavy duty support for Ultra wide displays up to 49″ (124cm), 15kg (33lbs) for an excellent widescreen experience
- Gas spring system counterbalances the weight of any display to adjust easily for viewing comfort
- 180° rotation, 45° tilt, 90° swivel, and height adjustable to meet virtually any ergonomic requirement
- Desk clamp or grommet for a versatile mounting alternative
- Built-in cable management keeps cables neat and organized
Additional information
| Weight | 8.8200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.10 × 24.40 in |
| Application/Usage | Desk |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Product Type | Clamp Mount |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | V7 |
| Mounting Pattern | 100 x 100,75 x 75 |
| Device Supported | Monitor |
| Maximum Load Capacity | 33.07 lb |
| Height Adjustable | Yes |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Product Material | Steel,Aluminum,Plastic |
| Length | 4.7" |
| Number of Displays Supporte | 1 |
| Product Model | DM1HDS |
| Features | Gas Spring,+/- 180° Rotation,+/- 45° Tilt,+/- 90° Swivel,Ergonomic,Grommet,Cable Management,Heavy Duty |
| Minimum Screen Size Support | 17" |
| Maximum Screen Size Support | 49" |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | DM1HDS |
| Brand | V7 |






















Reviews
There are no reviews yet.