Our elegant desktop cradle provides a convenient charging and storage solution for V7 Wireless headsets. The V7 CHCRDL is a stylish and functional addition to the V7 HB600 Series of Headsets, perfect for the home or office.
- Designed for V7 Wireless HB600 Series Stereo and Mono Headsets
- Stylish, Suitable for any Home or Office
- USB-C Charging with a 1.5m detachable USB cable
- Storage Receptacles for USB Bluetooth Dongle and Boom Mic
Additional information
| Weight | 10.9700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.90 × 3.90 in |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | V7 |
| Length | 3.5" |
| Compatibility | <b>V7 Wireless Headsets:</b><br /> <ul> <li>HB600S</li> <li>HB605M</li> </ul> |
| Host Interface | USB Type C |
| Product Type | Cradle |
| Charging Capability | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| Device Supported | Wireless Headset |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Product Color | Black |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | CHCRDL |
| Brand | V7 |















Reviews
There are no reviews yet.