V7 8GB USB 2.0 Flash Drive – With Retractable USB connector
Login to View Prices
The V7 USB 2.0 flash drive with retractable connector features an easy to use, slide-out design that will keep your USB connector free of dirt and dust, keeping your data safe. Store loads of files, and take them with you wherever you go – it’s the perfect solution for sharing and storing files. Easily connect to a string type keychain, plus the flash drive is backed by a 5 year warranty.
- Connect to string type keychain
- Ideal for backup and portable storage
- High speed data transfer: Read > 12MB/s max Write > 4.5 MB/s max
- Impact resistant with locking slider
- Retractable slider design – keep connector free of dirt and dust
Additional information
| Weight | 0.2800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.40 × 0.80 in |
| Wireless LAN | No |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | V7 |
| Storage Capacity | 8 GB |
| Length | 2.2" |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Product Model | VF28GAR-3N |
| Product Type | Flash Drive |
| Host Interface | USB 2.0 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Product Color | Black |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0662919087352 |
| MPN | VF28GAR-3N |
| Brand | V7 |














Reviews
There are no reviews yet.