Utility Brush, Cream Tampico Bristles, 5.5″ Brush, 14.5″ Tan Plastic Handle
Login to View Prices
189 in stock
SKU:
BWK4220
Categories: Brooms, Brushes & Dusters, Janitorial & Sanitation
Boardwalk® utility brush is constructed of stiff, no-scratch bristles for the ultimate in versatility cleaning and polishing. The soft, yet durable brushes are an effective tool to assist you in heavy-duty scrubbing tasks without causing damage to surface. A thoughtfully designed handle with contoured finger notches helps to improve comfort for extended and rigorous use. The lanyard hole enables hang-hook storage.
Additional information
| Weight | 0.6800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.00 × 4.00 × 3.00 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Bristle Material | Tampico |
| Bristle Length | 2.5 " |
| Brush Length | 5.5" |
| Handle Length | 14.5" |
| Handle Color | Tan |
| Bristle Color | Cream |
| Global Product Type | Scrub Brushes |
| Handle Material(s) | Plastic |
| Ship Class Code | B |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 749507984795 |
| MPN | BWK4220 |
| Brand | Boardwalk® |
Be the first to review “Utility Brush, Cream Tampico Bristles, 5.5″ Brush, 14.5″ Tan Plastic Handle” Cancel reply














Reviews
There are no reviews yet.