UTA-07 Universal Travel Adapter, (3) USB-A, (3) USB-C
Login to View Prices
56 in stock
SKU:
VER32122
Categories: Batteries & Electrical Supplies, Technology
Convenient to carry, this compact adapter also allows six devices to be charged simultaneously through the AC power socket, USB-A and USB-C ports. The USB-A and USB-C ports on the bottom of the adapter charge your necessary USB devices including smartphones, Bluetooth speakers, tablets or power banks.Package Includes: Certified Fuse; Spare Fuse; Quick Start Guide
Additional information
| Weight | 0.5100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.50 × 2.30 × 4.10 in |
| Ship Class Code | J |
| For Device Type | Mobile Devices |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Power Source(s) | AC Wall Outlet |
| Color(s) | Black/Gray |
| Global Product Type | Connector & Plug Adapters |
| OEM/Compatible | OEM |
| Adapter/Charger Type | Universal Travel Adapter |
| Voltage | 100 V to 250 V |
| Electronic/Mechanical | Mechanical |
| Connector/Port/Interface | (3) USB-C |
| Length | 3" |
| Adapters/Chargers Capacity | 28 W |
| Package Includes | Quick Start Guide |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 023942321224 |
| MPN | 32122 |
| Brand | Verbatim® |
Be the first to review “UTA-07 Universal Travel Adapter, (3) USB-A, (3) USB-C” Cancel reply
















Reviews
There are no reviews yet.