USB to PS/2 Adapter for Keyboard and Mouse, USB-A Male to (2) PS/2 Female, 18″
Login to View Prices
13 in stock
SKU:
TRPB015000
Categories: Networking, Cables & Accessories, Technology
Fast, easy way to connect a USB computer to a KVM switch, or to connect a PS/2 keyboard and mouse to a USB port on a computer. All Tripp Lite USB cabling includes superior foil shielding for reliable error-free data communications.
Additional information
| Weight | 0.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.75 × 5.00 × 6.25 in |
| Ship Class Code | H |
| Compliance Standards | RoHS Compliant |
| Connector/Port/Interface | USB |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Global Product Type | PS/2 Cables |
| Cable Length | 18" |
| For Device Type | USB Devices |
| Cable Type | PS/2 to USB Adapter |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 037332118769 |
| MPN | B015-000 |
| Brand | Tripp Lite by Eaton |
Be the first to review “USB to PS/2 Adapter for Keyboard and Mouse, USB-A Male to (2) PS/2 Female, 18″” Cancel reply










Reviews
There are no reviews yet.