With its superior design and construction, this four-port hub is ideal for a wide range of USB devices, including flash drives, external hard drives, external DVD players, MP3 players, digital cameras and other high-end applications. It is simple to use, with no special software, complicated set-up procedures or external power required-just plug it in and you’re ready to play. Allows you to add or remove a device at any time with no need to power down the computer. Backwards compatible with USB 2.0.
Additional information
| Weight | 0.2400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.20 × 3.90 × 5.50 in |
| Ship Class Code | H |
| Power Source(s) | Bus Powered |
| Global Product Type | 4 Port Hubs |
| Number of Ports | 4 |
| For Use With | Tablet |
| Connector/Port/Interface | USB |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Transfer Rate | 5 Gbps |
| For Device Type | USB Enabled Devices |
| Connects Devices (From/To) | Computers to Devices |
| Operating System Compatibil | Windows® |
| Compliance Standards | REACH |
| OEM/Compatible | OEM |
| Color(s) | Black |
| Height | 0.8" |
| Depth | 1.3" |
| Width | 4.3" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 037332184726 |
| MPN | U360-004-MINI |
| Brand | Tripp Lite by Eaton |











Reviews
There are no reviews yet.