Urinal Screen with Para Deodorizer Block, Cherry Scent, 3 oz, Red/White, 12/Box
Login to View Prices
Boardwalk® Urinal Screen with Para Deodorizer Block cleans, protects, sanitizes, and deodorizes to keep the urinal clean and smelling fresh. Constructed with a pliable, plastic screen that helps to traps debris. Reduces odor causing bacteria, which protects the drain. Built with a durable, non-splash design. Para deodorizer kills odor-causing bacteria and disinfects. Lasts up to 30 days with a cherry scent.
Additional information
| Weight | 3.5310 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.40 × 8.70 × 7.30 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Scent | Cherry |
| Compliance Standards | LEED Applicable |
| Global Product Type | Urinal Screens/Blocks |
| Capacity (Weight) | 3 oz |
| Ship Class Code | B |
| Deodorizer Type | Urinal Block |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 749507987055 |
| MPN | 3USPBP012I072M202143000 |
| Brand | Boardwalk® |

















Reviews
There are no reviews yet.