uniball™ 207 Mechanical Pencils – HB/#2 Lead – 0.7 mm Lead Diameter – Black Lead – Assorted Barrel – 3 / Pack
Additional information
| Brand | uni-ball Corporation |
|---|---|
| Product Type | Mechanical Pencil |
| Lead Color | Black |
| Barrel Color | Assorted |
| Lead Diameter | 0.7 mm |
| Lead Degree (Hardness) | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | uniball&trade |
| Features | Self-advancing Lead |
| Manufacturer | uni-ball Corporation |
| Product Name | 207 Mechanical Pencils |
| Product Line | 207 |
| Manufacturer Part Number | 70139 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Keep your thoughts flowing with auto-advancing, 207 Mechanical Pencils. The 0.7mm, HB No. 2 lead delivers strong, broad lines. Lead moves forward as you write to avoid pausing to advance the lead. Multifaceted eraser with 12 corners and sides allows quick, clean revisions. Shock-absorbing tip balances the changes in pressure as you write or draw to reduce breakage. Break-resistant pencils are ideal for drafting, schoolwork, art projects and note-taking. Comfortable grip reduces writing fatigue and assists with precision. Pack includes three mechanical pencils, 30 lead refills and four replacement erasers. |
| Packaged Quantity | 3 / Pack |
| Package Contents | <ul> <li>207 Mechanical Pencils</li> <li>20 x Refill Leads</li> <li>4 x Erasers</li> </ul> |
uniball™ 207 Mechanical Pencils – HB, #2 Lead – 0.7 mm Lead Diameter – Black Lead – Black Barrel – 1 Dozen
Additional information
| Brand | uni-ball Corporation |
|---|---|
| Product Type | Mechanical Pencil |
| Lead Color | Black |
| Barrel Color | Black |
| Lead Diameter | 0.7 mm |
| Lead Degree (Hardness) | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Country Of Origin | Japan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | uniball&trade |
| Features | Cushioned Tip |
| Manufacturer | uni-ball Corporation |
| Product Name | 207 Mechanical Pencils |
| Product Line | 207 |
| Manufacturer Part Number | 70126 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Keep your thoughts flowing with auto-advancing, 207 Mechanical Pencils. The 0.7mm, HB No. 2 lead delivers strong, broad lines. Lead moves forward as you write to avoid pausing to advance the lead. Multifaceted eraser with 12 corners and sides allows quick, clean revisions. Shock-absorbing tip balances the changes in pressure as you write or draw to reduce breakage. Break-resistant pencils are ideal for drafting, schoolwork, art projects and note-taking. Comfortable grip reduces writing fatigue and assists with precision. |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
uniball™ 207 Mechanical Pencils – HB, #2 Lead – 0.7 mm Lead Diameter – Black Lead – Blue Barrel – 1 Dozen
Additional information
| Brand | uni-ball Corporation |
|---|---|
| Product Type | Mechanical Pencil |
| Lead Color | Black |
| Barrel Color | Blue |
| Lead Diameter | 0.7 mm |
| Lead Degree (Hardness) | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Country Of Origin | Japan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | uniball&trade |
| Features | Cushioned Tip |
| Manufacturer | uni-ball Corporation |
| Product Name | 207 Mechanical Pencils |
| Product Line | 207 |
| Manufacturer Part Number | 70127 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Keep your thoughts flowing with auto-advancing, 207 Mechanical Pencils. The 0.7mm, HB No. 2 lead delivers strong, broad lines. Lead moves forward as you write to avoid pausing to advance the lead. Multifaceted eraser with 12 corners and sides allows quick, clean revisions. Shock-absorbing tip balances the changes in pressure as you write or draw to reduce breakage. Break-resistant pencils are ideal for drafting, schoolwork, art projects and note-taking. Comfortable grip reduces writing fatigue and assists with precision. |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
uniball™ 207 Mechanical Pencils – HB, #2 Lead – 0.7 mm Lead Diameter – Black Lead – Black Barrel – 1 Dozen
Additional information
| Brand | uni-ball Corporation |
|---|---|
| Product Type | Mechanical Pencil |
| Lead Color | Black |
| Barrel Color | Black |
| Lead Diameter | 0.7 mm |
| Lead Degree (Hardness) | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Country Of Origin | Japan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | uniball&trade |
| Features | Cushioned Tip |
| Manufacturer | uni-ball Corporation |
| Product Name | 207 Mechanical Pencils |
| Product Line | 207 |
| Manufacturer Part Number | 70126 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Keep your thoughts flowing with auto-advancing, 207 Mechanical Pencils. The 0.7mm, HB No. 2 lead delivers strong, broad lines. Lead moves forward as you write to avoid pausing to advance the lead. Multifaceted eraser with 12 corners and sides allows quick, clean revisions. Shock-absorbing tip balances the changes in pressure as you write or draw to reduce breakage. Break-resistant pencils are ideal for drafting, schoolwork, art projects and note-taking. Comfortable grip reduces writing fatigue and assists with precision. |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
uniball™ 207 Mechanical Pencils – HB, #2 Lead – 0.7 mm Lead Diameter – Black Lead – Blue Barrel – 1 Dozen
Additional information
| Brand | uni-ball Corporation |
|---|---|
| Product Type | Mechanical Pencil |
| Lead Color | Black |
| Barrel Color | Blue |
| Lead Diameter | 0.7 mm |
| Lead Degree (Hardness) | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Country Of Origin | Japan |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | uniball&trade |
| Features | Cushioned Tip |
| Manufacturer | uni-ball Corporation |
| Product Name | 207 Mechanical Pencils |
| Product Line | 207 |
| Manufacturer Part Number | 70127 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Keep your thoughts flowing with auto-advancing, 207 Mechanical Pencils. The 0.7mm, HB No. 2 lead delivers strong, broad lines. Lead moves forward as you write to avoid pausing to advance the lead. Multifaceted eraser with 12 corners and sides allows quick, clean revisions. Shock-absorbing tip balances the changes in pressure as you write or draw to reduce breakage. Break-resistant pencils are ideal for drafting, schoolwork, art projects and note-taking. Comfortable grip reduces writing fatigue and assists with precision. |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |



























