Unger Pro Aluminum 3.0 Degree Handle – 55.12″ Length – 0.98″ Diameter – Aluminum – Anodized Aluminum – 1 Each
Additional information
| Brand | Unger Industrial, LLC |
|---|---|
| Product Type | Handle |
| Handle Type | Threaded |
| Head Swivel | 3° |
| Pole/Handle Diameter | 0.98" |
| Pole/Handle Length | 55.12" |
| Product Color | Aluminum |
| Product Material | Anodized Aluminum |
| Country Of Origin | Thailand |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Unger |
| Features | Ergonomic |
| Manufacturer | Unger Industrial, LLC |
| Product Name | Pro Aluminum 3.0 Degree Handle |
| Product Line | ProAlu |
| Application/Usage | Squeegee |
| Manufacturer Part Number | AL14T |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>61" handle with a 3-degree taper features a threaded zinc alloy tip designed for use with all ACME threaded products. Anodized aluminum handle is designed with a convenient hang-up hole for quick storage and has a fluted finish for exceptional strength. Ergonomic grip is comfortable and reduces hand fatigue during extended use.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Unger Pro Aluminum 3.0 Degree Handle – 55.12″ Length – 0.98″ Diameter – Aluminum – Anodized Aluminum – 1 Each
Additional information
| Brand | Unger Industrial, LLC |
|---|---|
| Product Type | Handle |
| Handle Type | Threaded |
| Head Swivel | 3° |
| Pole/Handle Diameter | 0.98" |
| Pole/Handle Length | 55.12" |
| Product Color | Aluminum |
| Product Material | Anodized Aluminum |
| Country Of Origin | Thailand |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Unger |
| Features | Ergonomic |
| Manufacturer | Unger Industrial, LLC |
| Product Name | Pro Aluminum 3.0 Degree Handle |
| Product Line | ProAlu |
| Application/Usage | Squeegee |
| Manufacturer Part Number | AL14T |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>61" handle with a 3-degree taper features a threaded zinc alloy tip designed for use with all ACME threaded products. Anodized aluminum handle is designed with a convenient hang-up hole for quick storage and has a fluted finish for exceptional strength. Ergonomic grip is comfortable and reduces hand fatigue during extended use.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |











