Impact Plastic Speed Change Mop Handle
Login to View Prices
Out of stock
SKU:
IMP81CT
Categories: Brooms, Dusters & Accessories, Poles & Handles
Impact Plastic Speed Change Mop Handle – 57″ Length – Orange – Fiberglass, Plastic – 12 / Carton
Additional information
| Weight | 19.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 65.80 × 10.80 × 8.00 in |
| Height | Attribute8Value |
| Width | Attribute9Value |
| Attribute20Name | 12 / Carton |
| Recycled | No |
| Brand Name | Attribute10Value |
| Attribute13Name | Impact Products |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Manufacturer Website Addres | Attribute18Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Marketing Information | <p>Speed change mop handle with a 7-5/8" head lets you quickly replace worn-out mops. Injection-molded head is completely rust-free and corrosion-free for long-lasting use. Fiberglass shaft will not warp, rust or rot to ensure reliable performance. Nonmarring, lightweight plastic material prevents fatigue during extended cleaning periods.</p> |
| Attribute12Name | 65" |
| Attribute14Name | Plastic Speed Change Mop Handle |
| Attribute15Name | Speed Change |
| Attribute16Name | Mop |
| Attribute17Name | 81CT |
| Weight (Approximate) | 2 lb |
| Attribute3Name | Orange |
| Attribute1Name | Mop Handle |
| Country of Origin | United States |
| Attribute11Name | Lightweight |
| Attribute2Name | 57" |
| Assembly Required | Attribute7Value |
| UPC | #N/A |
| MPN | 81CT |
| Brand | Impact Products |
Be the first to review “Impact Plastic Speed Change Mop Handle” Cancel reply















Reviews
There are no reviews yet.