Unger AquaDozer 36″ Heavy Duty Curved Floor Squeegee – 36″ Rubber Blade – Heavy Duty, Durable, Sturdy – Black, Green
Additional information
| Brand | Unger Industrial, LLC |
|---|---|
| Product Type | Squeegee |
| Additional Warranty Informati | <p>1 year</p> |
| Blade Material | Rubber |
| Blade Width | 2036-01-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Green |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 3.1" |
| Width | 5.9" |
| Brand Name | Unger |
| Features | Sturdy |
| Length | 35.8" |
| Manufacturer | Unger Industrial, LLC |
| Product Name | AquaDozer 36" Heavy Duty Curved Floor Squeegee |
| Product Line | AquaDozer |
| Manufacturer Part Number | FP90C |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Heavy-duty, 36" curved floor squeegee features a unique curved blade that maximizes cleaning performance and moves up to two times more compared to competitive squeegees. It is ideal for moving large volumes of water, mud, debris, waste, scraps, slush or snow. AquaDozer Max Floor Squeegee is also great for flood cleanup, construction sites, plants, factories, large commercial areas, loading docks, agricultural, food processing, arenas, outdoor areas and around large drains. Use on coated and uncoated smooth concrete floors, asphalt and other smooth surfaces. Replaceable, 2" high, premium rubber blade cleans and dries floor. Durable steel body is designed for tough demands. Use the squeegee with dual-end or tapered-end poles.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 3.04 lb |
Unger AquaDozer 36″ Heavy Duty Curved Floor Squeegee – 36″ Rubber Blade – Heavy Duty, Durable, Sturdy – Black, Green
Additional information
| Brand | Unger Industrial, LLC |
|---|---|
| Product Type | Squeegee |
| Additional Warranty Informati | <p>1 year</p> |
| Blade Material | Rubber |
| Blade Width | 2036-01-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Green |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 3.1" |
| Width | 5.9" |
| Brand Name | Unger |
| Features | Sturdy |
| Length | 35.8" |
| Manufacturer | Unger Industrial, LLC |
| Product Name | AquaDozer 36" Heavy Duty Curved Floor Squeegee |
| Product Line | AquaDozer |
| Manufacturer Part Number | FP90C |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Heavy-duty, 36" curved floor squeegee features a unique curved blade that maximizes cleaning performance and moves up to two times more compared to competitive squeegees. It is ideal for moving large volumes of water, mud, debris, waste, scraps, slush or snow. AquaDozer Max Floor Squeegee is also great for flood cleanup, construction sites, plants, factories, large commercial areas, loading docks, agricultural, food processing, arenas, outdoor areas and around large drains. Use on coated and uncoated smooth concrete floors, asphalt and other smooth surfaces. Replaceable, 2" high, premium rubber blade cleans and dries floor. Durable steel body is designed for tough demands. Use the squeegee with dual-end or tapered-end poles.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 3.04 lb |











