Ultra Strong Bathroom Tissue, Septic Safe, 2-Ply, White, 363 Sheets/Roll, 18 Rolls/Pack
Login to View Prices
Get sparkly clean with Charmin Ultra Strong. It’s 4X stronger when wet and has a diamond weave texture. It’s woven like a washcloth and it holds up when you wipe. It even cleans better so you can use less and go longer without changing the roll. We also made it super mega in size, so you get super mega value.
Additional information
| Weight | 6.1200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.50 × 12.70 × 10.50 in |
| Tissue Type | Toilet |
| Width | 4" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Length | 3.92" |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Ship Class Code | C |
| Number of Plies | 2 |
| Product Packaging | Plastic Overwrap |
| Global Product Type | High Capacity Roll Bath Tissues |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Number of Sheets | 363/Roll |
| UPC | 030772134498 |
| MPN | 34498/4308 |
| Brand | Charmin® |















Reviews
There are no reviews yet.