Ultimate Sidewalk Chalk, 4″ x 0.5″ Diameter, 60 Assorted Colors, 64/Set
Login to View Prices
Get inspired with the largest collection of Crayola washable sidewalk chalk in one big box! With so many colors to choose from, you will be bursting with new sidewalk chalk art ideas. Plus, you never have to worry about how to remove sidewalk chalk, water or rain will do the trick! The Ultimate Washable Chalk Collection includes 56 regular chalk sticks and eight special effects sticks two tie dye, two neon glitter, two neon and two regular glitter varieties. Create colorful masterpieces on driveways, sidewalks, and beyond with this washable and classic toy for kids that makes sunny days even brighter.
Additional information
| Weight | 4.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.69 × 13.50 × 6.19 in |
| Color(s) | Assorted |
| Age Recommendation | Ages 3 and Up |
| Length | 4" |
| Diameter | 0.5" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Global Product Type | Artist's Chalk |
| Ship Class Code | M |
| Number of Colors | 60 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 071662220648 |
| MPN | 512064 |
| Brand | Crayola® |



















Reviews
There are no reviews yet.