TZe Extra-Strength Adhesive Laminated Labeling Tape, 0.94″ x 26.2 ft, Black on White
Login to View Prices
For labeling in harsh environments on a variety of plastics, painted surfaces and textured surfaces. Extraordinary adhesive properties, up to twice as strong as standard laminating labels, make them ideal for the toughest labeling task.
Additional information
| Weight | 0.2710 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.50 × 2.75 × 1.13 in |
| Machine Compatibility | Brother P-Touch® PT-520, PT-530, PT-540, PT-550, PT-580C, PT-1400, PT-1500PC, PT-1600, PT-1650, PT-2200, PT-2210, PT-2300, PT-2310, PT-2400, PT-2410, PT-2430PC, PT-2500PC, PT-2600, PT-2610, PT-2700, PT-2710, PT-2730, PT-2730VP, PT-330, PT-350, PT-3600, PT-9200DX, PT-9200PC, PT-9400, PT-9500PC, PT-9600 |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Adhesive | Extra-Strength Permanent |
| Global Product Type | Label Maker Multipurpose Labels |
| Material(s) | Laminated |
| Text/Label Colors | Black Print on White Tape |
| Printed Text Color(s) | Black |
| Ship Class Code | G |
| Label Color(s) | White |
| Label Size - text | 0.94" x 26.2 ft |
| Rolls Per Unit | 1 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 012502626329 |
| MPN | TZES251 |
| Brand | Brother P-Touch® |















Reviews
There are no reviews yet.