TZ Standard Adhesive Laminated Labeling Tape, 1″ x 16.4 ft, Black on Fluorescent Orange
Login to View Prices
Perfect for labeling file folders and binders, name badges, and small signage. Laminated surface wipes clean. Withstands water, grease, grime, fading and abrasion. Laminated tape features standard adhesive designed for smooth, flat surfaces like office paper, file folders and binders. This tape features our exclusive laminated tape process and our standard adhesive. Perfect for everyday applications. These labels stay on under normal indoor and outdoor use, including hot and cold environments.
Additional information
| Weight | 0.1800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.88 × 5.63 × 1.25 in |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Adhesive | Standard Strength Permanent |
| Global Product Type | Label Maker Multipurpose Labels |
| Material(s) | Laminated |
| Printed Text Color(s) | Black |
| Ship Class Code | G |
| Machine Compatibility | Brother P-Touch® PT-1400, PT-1500, PT-1500PC, PT-1600, PT-1900, PT-1910, PT-1950, PT-1960, PT-2110, PT-2200, PT-2210, PT-2300, PT-2310, PT-2400, PT-2410, PT-2430PC, PT-2500PC, PT-2600, PT-2610, PT-2700, PT-2710, PT-330, PT-350, PT-3600, PT-520, PT-530, PT-540, PT-550, PT-580C, PT-7500, PT-9200DX, PT-9200PC, PT-9400, PT-9500PC, PT-9600, PT-9700PC, PT-9800PCN, PT-D600, PT-D600VP, PT-E500, PT-E550W, PT-H500LI, PT-P700, PT-P750W, PT-P750WVP, PT-P900W, PT-P950NW |
| Text/Label Colors | Black Print on Fluorescent Orange Tape |
| Label Size - text | 1" x 16.4 ft |
| Label Color(s) | Fluorescent Orange |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 012502626022 |
| MPN | TZEB51 |
| Brand | Brother P-Touch® |
















Reviews
There are no reviews yet.