Samsill Two-Tone Pad Holder
Login to View Prices
Samsill Two-Tone Pad Holder
Samsill Two-Tone Pad Holder – PU Leather – Brown, Black, Tan – 1 Each
Additional information
| Weight | 1.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.90 × 0.75 × 9.75 in |
| Width | 10.6" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Pad Size [Max] | 8.5" x 11" |
| Inside Pockets | (1) Pen Loop |
| Height | 14.25" |
| Cover Color(s) | Tan/Brown |
| Sheet Size (W x H) | 8.5" x 11" |
| Cover Material(s) | Polyurethane |
| Binding | Sewn |
| Global Product Type | Notepad Organizer Folios |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 050362716569 |
| MPN | 71656 |
| Brand | Samsill® |
| product-type | Stationery Kit |
| product-color | Tan |
| color-family | Multicolor |
| product-material | PU Leather |
| country-of-origin | China |
| recycled | No |
| assembly-required | No |
| brand-name | Samsill |
| manufacturer | Samsill Corporation |
| product-name | Two-Tone Pad Holder |
| manufacturer-part-number | 71656 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>Two-Tone Pad Holder features two complementing shades for an overdue escape from the plain black padfolios that are far too common. Soft, leatherlike polyurethane with a slightly padded cover offers the feel of real leather with the durability of PU. Elegantly stitched edging and leather trim add extra appeal to the overall look. Well-suited for on-the-go professional women and men, this travel-friendly, slim-lined padfolio features a clean interior with just the right pockets on the inside front cover. Large document pocket keeps loose documents or resumes. Additional pockets store your smaller notes, travel documents and business cards. On the inside back cover, you get a removable and refillable, 8-1/2" x 11" writing pad and a pen loop to make it easy to take down important class notes, interview questions and meeting information.</p> |
| packaged-quantity | 1 Each |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.