Samsill Durable View Binders
Login to View Prices
Samsill Durable View Binders
Samsill Durable View Binders – 2″ Binder Capacity – Letter – 8 1/2″ x 11″ Sheet Size – 475 Sheet Capacity – 2″ Ring – 3 x D-Ring Fastener(s) – 2 Internal Pocket(s) – Polypropylene, Chipboard – Assorted – Durable, Clear Overlay, Ink-transfer Resistant, Wear Resistant, Tear Resistant – 4 / Pack
Additional information
| Weight | 0.9700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.88 × 2.75 × 11.50 in |
| Color Family | Assorted |
| Binder Color Assortment | Purple |
| Green Information | Paper contains 10% post-consumer recycled content, 10% total recycled content. |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Spine Insert Size | 2 x 11 |
| Material(s) | Polypropylene |
| Binder Color(s) | Assorted |
| Binder Sheet Capacity | 500 |
| Back Cover Insert Size | 11 x 8.5 |
| Binder Size Capacity | 2" |
| Ring Style | Slant D-Ring |
| Insert Description | Back |
| Binder Style | View |
| Front Cover Insert Size | 11 x 11 |
| Inside Pocket Description | One Back |
| Ring Mounting | Back |
| Binder Type | Ring |
| Global Product Type | Ring Binders |
| Binder Sheet Size | 11 x 8.5 |
| Number of Rings | 3 |
| UPC | 050362464699 |
| MPN | MP46469 |
| Brand | Samsill® |
| product-type | Ring Binder |
| sheet-size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| fastener-type | D-Ring |
| binder-capacity | 2" |
| sheet-capacity | 475 |
| sheet-standard | Letter |
| number-of-fasteners | 3 |
| fastener-location | Back-mounted |
| total-number-of-pockets | 2 |
| pocket-location | Internal |
| ring-size | 2" |
| country-of-origin | United States |
| color | Assorted |
| brand-name | Samsill |
| manufacturer | Samsill Corporation |
| product-name | Durable View Binders |
| manufacturer-part-number | MP46469 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | Durable, three-ring View Binder is ideal for daily use at your home, school or office. Binder is made with polypropylene and chipboard and features a clear overlay with a nonglare finish. PVC-free, nonstick material won't transfer ink or lift copy from materials inserted into the cover or placed inside the binder. Lid-mounted, D-shaped rings create a rivetless spine to a professional look that impresses during presentations. The 2" binder holds up to 475 sheets to keep all your documents in one, convenient place for easy organization. |
| packaged-quantity | 4 / Pack |
| material | Chipboard |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.