Two Row Hangrails for Alera 30″ and 36″ Wide Lateral Files, Aluminum, 4/Pack
Login to View Prices
234 in stock
SKU:
ALEHLF3036
Categories: File & Storage Cabinets, Furniture
Creates two rows of letter or legal size filing in one drawer/shelf of 36″ files, or two drawers of 30″ files.
Additional information
| Weight | 2.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.50 × 2.75 × 2.75 in |
| Base Material | Aluminum |
| Global Product Type | File Cabinet Accessories |
| Ship Class Code | F |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| For Use With | Alera® 30" and 36" Wide Lateral Files |
| Top Material | Aluminum |
| Overall Height | 0.76" |
| Overall Depth | 15.88" |
| Overall Width | 1.18" |
| Color(s) | Aluminum |
| Caster Indicator | No |
| Pedestal Sub-Type Indicator | No |
| Anti-Tip Mechanism Indicato | No |
| Color Family | Gray |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 042167001025 |
| MPN | 25516 |
| Brand | Alera® |
Be the first to review “Two Row Hangrails for Alera 30″ and 36″ Wide Lateral Files, Aluminum, 4/Pack” Cancel reply














Reviews
There are no reviews yet.