Two-Line Expandable Cordless Phone with Answering System
Login to View Prices
Expandable phone system lets you add handsets where you need them. Two-line operation is ideal for busy homes or small offices. Integrated answering system features voicemail boxes for each line. Handset and base speakerphone provide hands-free options.
Additional information
| Weight | 2.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.90 × 5.70 × 4.70 in |
| Color(s) | Black/Silver |
| Ship Class Code | H |
| Frequency | 1.9 GHz |
| Lines | 2 |
| Paging | Yes |
| Conferencing | 3-Way |
| Display Size | 4-Line |
| Display Type | LCD |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Answering System Features | Remote Access Retrieval |
| Recording Time | 13 min |
| Model Name/Number | DS6151 |
| Multi-Handset Capability | Up to 12 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Speed Dial Memories | 50 |
| Intercom | Yes |
| Caller ID Locations | Caller Location Displayed |
| Caller ID Features | Name/Number Display |
| Global Product Type | Cordless Telephones |
| Answering System | Digital |
| Optional Additional Handset | Vtech® DS6101 |
| Speakerphone | Handset |
| Volume Control | Handset |
| Telephone Type | Cordless |
| Caller ID/Type | Handset |
| UPC | 735078016584 |
| MPN | DS6151 |
| Brand | Vtech® |










Reviews
There are no reviews yet.