Two-Drawer Mobile Filing Cabinet, 2 Legal/Letter-Size File Drawers, Gray, 14.75″ x 18.25″ x 26″
Login to View Prices
Mobile cabinet makes filing easy and efficient. Heavy-duty plastic construction with built-in rails for letter/legal hanging files. Drawers lock individually and feature a built-in label holder.
Additional information
| Weight | 16.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.25 × 19.75 × 17.00 in |
| Caster Indicator | Yes |
| Drawer Depth-File Drawer | 16.25" |
| Overall Height | 26" |
| Overall Width | 14.75" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Gray |
| Ship Class Code | M |
| Number of Drawers | 2 |
| Document Size Accommodation | Letter |
| Drawer Configuration | File |
| Pedestal Sub-Type Indicator | No |
| Drawer Width-File Drawer | 12" |
| Glide/Feet Indicator | No |
| Total Recycled Content Perc | 25% |
| Drawer Height-File Drawer | 9.5" |
| Caster Details | Two 1.5" Non-Locking Swivel Casters |
| Top Thickness | 0.25" |
| Anti-Tip Mechanism Indicato | No |
| Global Product Type | Vertical File Cabinets |
| Color Family | Gray |
| Top Material | Polypropylene |
| Overall Depth | 18.25" |
| Base Material | Polypropylene |
| UPC | 685442613010 |
| MPN | 61310B01C |
| Brand | Storex |


















Reviews
There are no reviews yet.