Twister Floor Pad, 13″ Diameter, Red, 2/Carton
Login to View Prices
Out of stock
SKU:
DVSDD5867172
Categories: Floor & Carpet Care, Janitorial & Sanitation
Twister by Diversey is an innovative method for daily floor maintenance that cleans and polishes a variety of unprotected floors by using floor pads prepared with billions of microscopic diamonds. It is a simple, safe, cost efficient approach to professional cleaning, producing astonishing results on any type of floor.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 0.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.00 × 13.00 × 2.00 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| For Use With | Floor Machines |
| Applicable Material | Unprotected Floors |
| Diameter | 13" |
| Material(s) | Diamond |
| Color(s) | Red |
| Global Product Type | Burnish/Buff Floor Pads |
| Color Family | Red |
| Ship Class Code | B |
| Floor Pads Application | Cleaning/Polishing |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 807174545722 |
| MPN | DD5867172 |
| Brand | Diversey™ |
Be the first to review “Twister Floor Pad, 13″ Diameter, Red, 2/Carton” Cancel reply









Reviews
There are no reviews yet.