Twin-Pocket Folders with 3 Fasteners, 0.5″ Capacity, 11 x 8.5, Burgundy, 25/Box
Login to View Prices
Report portfolios let you keep loose papers with fastened report. Leatherette-grained stock for a rich feel. Business card slot on inside front pocket. Holds up to 135 sheets of paper.
Additional information
| Weight | 2.8100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.00 × 9.90 × 2.90 in |
| Front Cover Color(s) | Burgundy |
| Back Cover Color(s) | Burgundy |
| Cover Material(s) | Paper |
| Sheet Size | 11 x 8.5 |
| Global Product Type | Two Pocket Folders |
| Business Card Holder | Inside Front Cover |
| Inside Pockets | One Front |
| Capacity Range [Max] | 0.5" |
| Green Information | Paper contains 10% post-consumer recycled content, 10% total recycled content. |
| Brad/Prong/Tang Fasteners | Yes |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Pocket Folders Capacity (te | 135 Sheets |
| Color Family | Red |
| UPC | 078787577572 |
| MPN | 57757 |
| Brand | Oxford™ |










Reviews
There are no reviews yet.