Tuff-Job Scrim Reinforced Wipers, 4-Ply, 9.25 x 12.5, White, 150/Box, 10 Boxes/Carton
Login to View Prices
Scrim reinforced wipers are made from four layers of highly absorbent paper. Wipers provide superior wipe-dry performance with low-linting properties. Scrim reinforced web for strength. Wipers perform strong whether wet or dry. They can tackle all cleaning tasks from general purpose to medium duty clean-ups.
Additional information
| Weight | 17.7000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.38 × 10.38 × 15.44 in |
| Application | General Purpose |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Scent | Unscented |
| Number of Plies | 4 |
| Width | 9.25" |
| Ship Class Code | C |
| Post-Consumer Recycled Cont | 40% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 60% |
| Towel/Wipe Type | Dry Wipes |
| Global Product Type | Disposable Dry Wipes |
| Product Packaging | Pop-Up Box |
| Number of Towels/Wipes Per | 150 |
| Length | 12.5" |
| Total Recycled Content Perc | 100% |
| Color(s) | White |
| Material(s) | Recycled Paper |
| UPC | 10067220692016 |
| MPN | W201 |
| Brand | Cascades PRO |















Reviews
There are no reviews yet.