TruShot 2.0 Power Cleaner and Degreaser
Login to View Prices
TruShot 2.0 Power Cleaner and Degreaser
TruShot 2.0 Power Cleaner and Degreaser – Concentrate – 10 fl oz (0.3 quart) – Clean Fresh ScentCartridge – 4 / Carton – Butyl-free – Purple
Additional information
| Weight | 3.1600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.12 × 6.12 × 5.38 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Volume Capacity | 10 oz |
| Ship Class Code | B |
| Applicable Material | Hard Nonporous Surfaces |
| Physical Form | Liquid |
| Product Packaging | Cartridge |
| Dirt Types | Grease |
| Application | Cleaner/Degreaser |
| Chemical Compound | Isopropanolamine, Amines, C12-14 (even numbered)-alkyldimethyl, N-oxides |
| Special Features | 10 oz Concentrate—Makes 13 in-use quarts. |
| Compliance Standards | Ecologo Certified to meet UL2759 Standard |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Global Product Type | Degreasers/Cleaners |
| UPC | 025700005476 |
| MPN | 315386 |
| Brand | SC Johnson Professional® |
| product-type | Multipurpose Cleaner & Degreaser |
| container-type | Cartridge |
| cleaner-volume | 10 fl oz (0.3 quart) |
| environmentally-friendly | Yes |
| environmental-certification | EcoLogo |
| scent | Clean Fresh |
| cleaner-form | Liquid |
| dilution-system | Yes |
| ph | 14 |
| product-color | Purple |
| color-family | Purple |
| country-of-origin | United States |
| composition | Oxacyclohexadec-12-en-2-one, (12E)- |
| recycled | No |
| cleaner-type | Concentrate |
| certifications-standards | OSHA |
| brand-name | TruShot |
| features | Butyl-free |
| manufacturer | S. C. Johnson & Son, Inc |
| product-name | 2.0 Power Cleaner and Degreaser |
| application-usage | Multipurpose |
| manufacturer-part-number | 315386 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>Part of the TruShot 2.0 Mobile Dispensing System, TruShot 2.0 Power Cleaner and Degreaser delivers exceptional cleaning. Powerful, non-butyl, alkaline formulation with soil-lifting surfactants effectively removes adhesives, oils, grease, baked-on oven soils, dirt and grime on hard, nonporous surfaces: walls, sinks, countertops and more. Spray and wipe using a wet sponge, cloth, paper towel or brush, rinsing frequently with warm water. Portable, no-spill, 10 fl. oz. cartridge features an integrated metering system that provides worry-free dilution delivery of up to 13 in-use quarts. Only use this concentrated cleaner/degreaser with the TruShot 2.0 trigger dispenser item 311981 (not included). Snap cartridge directly into the trigger dispenser. Easy-to-use system requires no mixing, measuring or stopping, and its fully intuitive design will have cleaning crews using it in minutes. Dispenser's onboard, 10 oz. water reservoir easily fills at any water source, reducing re-supply trips.</p> |
| packaged-quantity | 4 / Carton |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.